Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4)
key specs
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star3 Star
TypeSplitSplit
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 230VAC 230 V, 50 Hz
Power Consumption785.67 kW-
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
TechnologyDew Clean Technology-
general
BrandDaikinDaikin
Model1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4)
Model NameFTKM50UV16U+RKM50UV16UFTL50TV16W4
TypeSplitSplit
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star3 Star
BEE Rating Year20212017
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5280 W5200.0 W
CompressorTwin Rotary CompressorRotary
RefrigerantR - 32R-32
DehumidificationYes-
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYes-
Technology UsedDew Clean Technology-
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
Indoor Unit Weight9.5 kg16.0 Kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm765.0 mm x 550.0 mm x 285.0 mm
Outdoor Unit Weight21.5 kg51.0 Kg
Other Dimensions-Breaker Size: 15 A
performance features
Indoor Noise LevelLow - 38 dBHigh - 39.0 dB, Low - 29.0 dB
Cooling Coverage Area111-150 sq.ft-
ISEER5.2 W/W3.25 W/W
Panel Display-Yes
power features
Power Consumption785.67 kW-
Other Power Features-Power Consumption Rated: 1425 W