Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
vs
Daikin 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKF35TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
5 Star
5 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V
Power Consumption
785.67 kW
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Technology
Dew Clean Technology
general
Brand
Daikin
Daikin
Model
1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKF35TV16U)
Model Name
FTKM50UV16U+RKM50UV16U
FTKF35TV16U
Type
Split
Inverter Split
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2021
Colours
White
White
Cooling Capacity
5280 W
Compressor
Twin Rotary Compressor
Refrigerant
R - 32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Technology Used
Dew Clean Technology
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight
9.5 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight
21.5 kg
performance features
Indoor Noise Level
Low - 38 dB
Cooling Coverage Area
111-150 sq.ft
ISEER
5.2 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V
Power Consumption
785.67 kW
air flow and filter features
Auto Air Swing
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
convenience features
Auto Restart
No
Timer
warranty
Warranty Summary
1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor
Related Comparisons
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V Vectra Elegant 4503452) vs Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Ogeneral
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Garmin Forerunner 70, Forerunner 170 Unveiled; India Launch Timeline Confirmed
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch