Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U) vs LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (JS Q18HUZD)
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
vs
LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (JS-Q18HUZD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
5 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Consumption
1315 W
1420 W
Power Requirement
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
99.8 cm x 33 cm x 21 cm
general
Brand
Daikin
LG
Model
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (JS-Q18HUZD)
Model Name
JTKJ50TV16U
JS-Q18HUZD
Type
Split
Inverter Split
Capacity
Star Rating
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
5125 W
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Yes
BEE Rating Year
2018
Compressor
Dual Rotary
Refrigerant
R-410A
Dehumidification
performance features
Panel Display
ISEER
4.73 W/W
power features
Power Consumption
1315 W
1420 W
Power Requirement
AC 230 V, 50 Hz