Dell UltraSharp 27 vs Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
Dell UltraSharp 27
vs
Motorola 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Dell UltraSharp 27
key specs
Display
27.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
612.14x 185.42x 386.08
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Smart TV
Yes
general
Brand
Dell
Motorola
Model
UltraSharp 27
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHDM)
Release date
February 7, 2022
Model Name
65SAUHDM
Display Size
27 inch
65 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Series
UltraSharp
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
90
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
612.14x 185.42x 386.08
1445.8mm x 870.9mm x 89.4mm
Weight (with stand)
6.6
18.2Kg
Weight (without stand)
17.3Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1445.8mm x 904mm x 274.3mm
Stand Type
Table Top, Wall-mount
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
2.4GHz
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
video features
Brightness
400
400 nits
Contrast Ratio
2000:1
1300:1 (Static)
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CA53 Quad core, 1GHz
Graphic Processor
Mali450 Quad core
RAM
2.25GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google App Store
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box
Sound Technology
Dolby Audio, DTS Trusurround
Surround Sound
Speaker Output RMS
30W
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
200W, 0.5W (Standby)
Related Comparisons
Dell UltraSharp 27 vs Xiaomi Mi TV 5X 43-Inch
Dell UltraSharp 27 vs Acer 58 inch Ultra HD (4K) LED Android TV (AR58AP2851UD)
OnePlus TV Y1S 32-inch vs Dell UltraSharp 27
Dell UltraSharp 27 vs Redmi 43-inch Smart LED TV X43
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Dell UltraSharp 4K Monitors With LG's IPS Black Technology Launched: All Details
Advertisement
TRENDING
iQOO Z11 India Launch Timeline, Price Leaked; Could Feature This Chipset
Realme Buds Air 8 Pro, Watch S5 to Launch in India on This Date
Huawei MatePad Pro Max Launched Globally With Slim Design, 4.7mm Build