Elogy 40 Inch LED Full HD TV (WX40L17A) vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Elogy 40 Inch LED Full HD TV (WX40L17A)
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
general
Brand
Elogy
Samsung
Model
40 Inch LED Full HD TV (WX40L17A)
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Model Name
WX40L17A
UA32H4100
Display Size
40 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
3D
Smart TV
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
In-Built
2.0 Channel Speaker
Supported Audio Formats
.mp3(MPEG1 LAYER 3),.wma(WMA),.m4a(WMA), .aac(AAC)
Speaker Output RMS
10 W
power features
Power Consumption
50watt
48 W, 0.5 W (Standby)