Godrej 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Audra) vs Haier 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW68 186V)
Godrej 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Audra)
vs
Haier 6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW68-186V)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Type
Top Load
Top Load
Washing Capacity
7 kg
6.8 kg
Function Type
Fully Automatic
Semi Automatic
Washing Method
Pulsator
Punch + Pulsator
Power Consumption
425 W
195 W
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Tub Material
Stainless Steel Tub
Plastic
Technology Used
Turbo 6 Washing Technology
general
Brand
Godrej
Haier
Model
7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Audra)
6.8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW68-186V)
Model Name
Audra
HTW68-186V
Type
Function Type
Fully Automatic
Semi Automatic
Colours
Graphite Grey
Red & White
Dimensions (mm)
91.00 x 56.50 x 0.00
900.00 x 475.00 x 0.00
Depth
56.5 cm
805
Tub Material
Stainless Steel Tub
Plastic
Technology Used
Turbo 6 Washing Technology
Shade
Red
Weight
20.5 kg
wash features
Wash Program Types
11
Washing Capacity
7 kg
6.8 kg
Washing Method
Pulsator
Punch + Pulsator
Maximum Spin Speed
720 RPM
1350 rpm
Quick Wash
Yes
Spin Only
Yes
Fuzzy Logic
power features
Power Consumption
425 W
195 W
Power Requirement
AC 230V, 50Hz