Haier 39 Inch LED HD Ready TV (LE39B9000) vs Micromax 38 Inch LED HD Ready TV (40Z1107)
Haier 39 Inch LED HD Ready TV (LE39B9000)
vs
Micromax 38 Inch LED HD Ready TV (40Z1107)
Highlight Differences
key specs
Display
39.00-inch
38.00-inch
LED
Dimensions
88 x 50 x 85
88.5 x 19.5 x 56.5 cm
Haier
Micromax
Model
39 Inch LED HD Ready TV (LE39B9000)
38 Inch LED HD Ready TV (40Z1107)
Model Name
LE39B9000
40Z1107
Display Size
39 inch
38 inch
Launch Year
2016
Resolution Standard
3D
No
Smart TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
88 x 50 x 85
88.5 x 19.5 x 56.5 cm
Weight (without stand)
6.4Kg
6.5 Kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Component In (RGB Cable)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Composite Video Input 1
Yes
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1
audio features
Number of Speakers
2.0Ch Speaker
Sound Technology
Sound Modes: 5
Speaker Output RMS
5 W
20W
Speaker Type
NA
Supported Audio Formats
NA
power features
Power Consumption
74W