Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH650T)
Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH650T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm
100.2 x 70.8 x 10.6
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
WebOS
Smart TV
Brand
Haier
LG
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH650T)
Model Name
H55M90EUX
49UH650T
Display Size
55 inch
49 inch
Screen Type
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
M90E
Launch Year
2024
Power Consumption Standby (W)
0.5
3D
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm
100.2 x 70.8 x 10.6
Weight (without stand)
14.4 kg
11.4KG
Width x Height x Depth (with stand)
122.8 cm x 74.7 cm x 25.4 cm
Weight (with stand)
18 kg
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1 Rear
video features
Brightness
4453.8 Lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
144
Supported Video Formats
MP3, MP4
Picture Engine
UHD Master Engine
audio features
Number of Speakers
3
2.0Ch Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
20 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
smart tv features
Graphic Processor
ARM Advanced Multi-Core Mali G52
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Operating System
Android
WebOS
power features
Power Consumption
105 W, 0.3 W (Standby)