| key specs |
| Display | 55.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1237 x 779.5 x 238.5 | 971 mm x 577 mm x 51 mm |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| general |
| Brand | Haier | LG |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U) | 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43UH750T) |
| Model Name | LE55Q9500U | 43UH750T |
| Display Size | 55 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2016 | 2016 |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1237 x 779.5 x 238.5 | 971 mm x 577 mm x 51 mm |
| Weight (without stand) | 17Kg | 11.7 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 237 x 779.5 x 238.5 | 971 mm x 630 mm x 176 mm |
| Weight (with stand) | 17Kg | 12.1 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| RF Connectivity Input | 1 | 1 Rear |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| power features |
| Power Consumption | 160 W, 1 W (Standby) | 95 W, 0.3 W (Standby) |