Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U) vs LG 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55SK8500PTA)
Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U)
vs
LG 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1237 x 779.5 x 238.5
1232 mm x 709 mm x 62.5 mm
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
OS
WebOS
general
Brand
Haier
LG
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55SK8500PTA)
Model Name
LE55Q9500U
55SK8500PTA
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
No
No
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
3D
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1237 x 779.5 x 238.5
1232 mm x 709 mm x 62.5 mm
Weight (without stand)
17Kg
17.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
237 x 779.5 x 238.5
1233 mm x 778 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
17Kg
18.7 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y / Pb / Pr): 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
160 W, 1 W (Standby)
0.3 W (Standby)