| Model Name | 55H6E | KD-43X75K | ||
| Display Size | 55 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | QLED | LED | ||
| Color | Grey | - | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 | ||
| Resolution Standard | 4K | Ultra-HD | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Series | H6E | Bravia X75K | ||
| Launch Year | 2025 | 2022 | ||
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | 0.5 | ||
| Release date | - | May 2, 2022 | ||
| 3D | - | No | ||
| Curve TV | - | No | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 122.6 cm x 71.9 cm x 8.4 cm | 971 x 575 x 77 mm | ||
| Weight (without stand) | 10.7 kg | 7.8kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 122.6 cm x 77.2 cm x 27.5 cm | 971 x 619 x 231 mm | ||
| Weight (with stand) | 11 kg | 8.0 kg | ||
| Stand Type | Tabletop | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | 3 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Digital Audio Output | Yes | - | ||
| Built In Wi-Fi | - | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | - | Yes | ||
| Wi-Fi Bands Supported | - | 2.4GHz,5GHz | ||
| Ethernet (RJ45) | - | Yes | ||
| Headphone Jack | - | Yes | ||
| Audio Out | - | Yes | ||
| RF Connectivity Input | - | Yes | ||
| Composite In (Audio Video Cable) | - | Yes | ||
| video features | ||||
| Brightness | 1096.32 Lumens | - | ||
| View Angle | 178 Degree | - | ||
| Digital Noise Filter | Yes | - | ||
| Aspect Ratio | 16:09 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 50 | ||
| Supported Video Formats | MP3, MP4 | - | ||
| HDR Support | - | HDR10,HLG | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 2 | 2 | ||
| Sound Technology | Dolby Digital | Dolby Audio | ||
| Surround Sound | Surrounding Sound | - | ||
| Speaker Output RMS | 30 W | 20W | ||
| Supported Audio Formats | MP3, AAC | - | ||
| Speaker Type | - | Open Baffle Speaker | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 179.58 kWh, 0.5 W (Standby) | - | ||