Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT) vs Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT)
vs
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
144.5 cm x 83.9 x cm x 8.4 cm
1448x61x837
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Haier
Model
65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT)
65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Model Name
65S800QT
LE65K6600HQGA
Display Size
65 inch
65 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
February 24, 2021
Series
K-series
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
144.5 cm x 83.9 x cm x 8.4 cm
1448x61x837
Width x Height x Depth (with stand)
144.5 cm x 90.3 cm x 31.4 cm
1448x300x899
Weight (without stand)
17
Weight (with stand)
17.3
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
24 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
Speaker Type
Stereo Speakers
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)
smart tv features
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
Operating System
Android
Android Based
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
App Store Type
Google Play
video features
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
remote control features
Battery Type
AAA
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices