Haier 85 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (85S800QT) vs Realme Smart TV X FHD 43-inch comparison
| key specs |
| Display | 85.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | QLED | LED |
| Dimensions | 189 cm x 109.2 cm x 9.6 cm | - |
| Resolution Standard | 4K | Full-HD |
| OS | Android | Android Based |
| Smart TV | Yes | Yes |
| general |
| Brand | Haier | Realme |
| Model | 85 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (85S800QT) | Smart TV X FHD 43-inch |
| Model Name | 85S800QT | RMV2108 |
| Display Size | 85 inch | 43 inch |
| Screen Type | QLED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Series | S800 | - |
| Launch Year | 2024 | 2022 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| Release date | - | April 29, 2022 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 189 cm x 109.2 cm x 9.6 cm | - |
| Weight (without stand) | 32 kg | 6.7 |
| Width x Height x Depth (with stand) | 189 cm x 116 cm x 38.4 cm | 963x81x561 |
| Weight (with stand) | 44 kg | - |
| Stand Type | Tabletop | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Digital Audio Output | Yes | Yes |
| Wi-Fi Type | - | 5GHz |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Wi-Fi Supported | - | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | - | 2.4GHz,5GHz |
| Ethernet (RJ45) | - | Yes |
| Headphone Jack | - | Yes |
| Composite In (Audio Video Cable) | - | Yes |
| video features |
| Brightness | 350 | 250 nits |
| View Angle | 178 Degree | 178 |
| Digital Noise Filter | Yes | - |
| Aspect Ratio | 16:09 | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 |
| Supported Video Formats | MP3, MP4 | HEVC,MPEG2,MPEG4,H265,H264,VC1,AVS,VP8,VP9,MVC, |
| Picture Engine | - | Chroma Boost |
| HDR Support | - | HDR10,HLG |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 4 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Surround Sound | Surrounding Sound | - |
| Speaker Output RMS | 50 W | 24W |
| power features |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) | - |