Honor 600e has been launched in select global markets as the latest addition to the Chinese smartphone maker’s N-series. The company unveiled the handset silently after the Honor 600 and Honor 600 Pro were launched in China. The new Honor 600e is currently available for purchase in Peru via the Honor online store. The handset is offered in three colour options, dubb...
Honor 600e mobile was launched on 25th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.60-inch touchscreen display offering a resolution of 1200x2600 pixels (FHD+). The display sports Other for protection. Honor 600e is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7100 processor. It comes with 8GB of RAM. The Honor 600e runs Android 16 and is powered by a 6520mAh non-removable battery. The Honor 600e supports 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor 600e on the rear packs a dual camera setup featuring a 108-megapixel (f/1.75) primary camera, and a 5-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor with an f/2.45 aperture. The front camera also features autofocus.
The Honor 600e runs MagicOS 10 is based on Android 16 and packs 512GB of inbuilt storage. The Honor 600e is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Honor 600e measures 157.43 x 75.35 x 7.34mm (height x width x thickness) and weighs 180.00 grams. It was launched in Desert Gold, Velvet Gray, and and Vital Green colours. It bears a metal body.
Connectivity options on the Honor 600e include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v6.00, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Honor 600e supports face unlock.
| Brand | Honor |
| Model | 600e |
| Release date | 25th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 157.43 x 75.35 x 7.34 |
| Weight (g) | 180.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6520 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Desert Gold, Velvet Gray, and Vital Green |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.60 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1200x2600 pixels |
| Protection type | Other |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7100 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 108-megapixel (f/1.75) + 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | MagicOS 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Honor 600e
Oppo Find X10 Tipped to Feature 165Hz Refresh Rate Display, 8,000mAh Battery