LeEco Le 2 Pro mobile was launched in April 2016. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x1920 pixels. LeEco Le 2 Pro is powered by a 2.3GHz deca-core MediaTek Helio X20 (MT6797) processor. It comes with 4GB of RAM. The LeEco Le 2 Pro runs Android 6.0 and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LeEco Le 2 Pro on the rear packs 21-megapixel camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
The LeEco Le 2 Pro runs eUI is based on Android 6.0 and packs 32GB of inbuilt storage. The LeEco Le 2 Pro is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card.
Connectivity options on the LeEco Le 2 Pro include Wi-Fi, GPS, USB OTG, 3G, and 4G. Sensors on the phone include ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
As of 2nd April 2026, LeEco Le 2 Pro price in India starts at Rs. 6,099.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LeEco Le 2 Pro (4GB RAM, 32GB) - Gold | ₹ 6,099 |
LeEco Le 2 Pro price in India starts from ₹ 6,099. The lowest price of LeEco Le 2 Pro is ₹ 6,099 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LeEco |
| Model | Le 2 Pro |
| Price in India | ₹6,099 |
| Release date | April 2016 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Processor | 2.3GHz deca-core |
| Processor make | MediaTek Helio X20 (MT6797) |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 21-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android 6.0 |
| Skin | eUI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LeEco Le 2 Pro
₹6,099
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM