| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA, Black) | ₹ 28,990 |
LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA) is ₹ 28,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | 43UA82006LA |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | AI TV UA8200 |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 968 mm x 567 mm x 67.9 mm |
| Weight (without stand) | 7.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 968 mm x 621 mm x 200 mm |
| Weight (with stand) | 7.4 kg |
| Stand Type | Wall Mount And Table Mount |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi (Built-in) |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Graphic Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| RAM | 2GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Speaker Type | Down Firing |
| Sound Technology | 20W Audio Output, Dolby Atmos, AI Sound, Clear Voice Pro (Auto Volume Leveling), AI Acoustic Tuning, LG Sound Sync, Sound Mode Share, Simultaneous Audio Output |
| Surround Sound | Virtual 9.1.2 Surround Sound Up-mix |
| Speaker Output RMS | 20 |
| Supported Audio Formats | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual) |
| Power Consumption | 110 W |
| Other Power Features | AC 100-240V, 50-60Hz |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Supported Video Formats | MPEG-4, WMV, VVC, MPEG-2, AVI, FLV |
| Battery Type | AAA |
LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM