ZTE Blade A73 5G mobile was launched on 10th August 2023. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.52-inch touchscreen display (HD+).ZTE Blade A73 5G comes with 4GB of RAM. The ZTE Blade A73 5G runs Android Android 13 and is powered by a 5,000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the ZTE Blade A73 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 13-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor.
ZTE Blade A73 5G is based on Android Android 13 and packs 128GB of inbuilt storage. The ZTE Blade A73 5G measures 163.50 x 75.20 x 8.50mm (height x width x thickness) . It was launched in Gray colour. It bears a plastic body.
Connectivity options on the ZTE Blade A73 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor. The ZTE Blade A73 5G supports face unlock.
| Brand | ZTE |
| Model | Blade A73 5G |
| Release date | 10th August 2023 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Plastic |
| Dimensions (mm) | 163.50 x 75.20 x 8.50 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Colours | Gray |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.52 |
| Touchscreen | Yes |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 13-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android Android 13 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
ZTE Blade A73 5G
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM