Intex 32 Inch LED HD Ready TV (3224) vs Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD A)
Intex 32 Inch LED HD Ready TV (3224)
vs
Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD-A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
20.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
730 x 482 x 177
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
Intex
Micromax
Model
32 Inch LED HD Ready TV (3224)
20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD-A)
Model Name
3224
20B22HD-A
Display Size
32 inch
20 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1280x720
1366x768
Launch Year
2014
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
730 x 482 x 177
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Width x Height x Depth (with stand)
730 x 435 x 77
532 mm x 376 mm x 186.2 mm
Weight (without stand)
3.7 kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Digital Audio Output
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
300
200 cd/mA,A2
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16::9
Contrast Ratio
300000:1 (Static)
Picture Engine
AVEA Engine
audio features
Number of Speakers
2 Speakers
2.0 Ch Speaker
Speaker Output RMS
10Wx2
20 W
Sound Technology
SRS Sound System
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
30 W, 1 W (Standby)