Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED 5000) vs Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED-5000)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Dimensions
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
OS
Tizen
general
Brand
Intex
Samsung
Model
50 Inch LED Full HD TV (LED-5000)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Model Name
LED-5000
43NU7100
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
3D
Curve TV
Series
Series 7
Launch Year
2018
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Analog Audio Input
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
video features
Contrast Ratio
Contrast Enhancer Static
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Speaker Type
2 Speakers
Number of Speakers
Speaker Output RMS
20 W
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
Width x Height x Depth (with stand)
970.2 mm x 636.3 mm x 210.3 mm
power features
Power Consumption
110 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
smart tv features
Operating System
Tizen
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch