Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA) vs Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA)
vs
Kodak 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
OS
Android
general
Brand
Sansui
Kodak
Model
40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDXSMART)
Model Name
SKW40FH18XA
55UHDXSMART
Display Size
40 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
3840x2160
3D
Curve TV
Series
XSMART
Launch Year
2017
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Composite In (Audio Video Cable)
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component In RGB Cable: 1, Component/Y Pb Cb Pr Cr : 1
audio features
Supported Audio Formats
NA
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
video features
Supported Video Formats
NA
Brightness
550 nits
Contrast Ratio
6000000:1 Dynamic Static
View Angle
178 degree
Digital Noise Filter
Refresh Rate (Hz)
60
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CPU - Cortex A53
Graphic Processor
Mali T-720
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Operating System
Android
remote control features
Touch Remote
RF Capable
power features
Power Consumption
155 W, 0.5 W (Standby)