Kodak 55UHDX7XPRO Android TV vs Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Kodak 55UHDX7XPRO Android TV
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Kodak 55UHDX7XPRO Android TV
key specs
Display
55.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED-IPS
LED
Dimensions
725mm x 120mm
898 x 220 x 540
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
general
Brand
Kodak
Sansui
Model
55UHDX7XPRO Android TV
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Release date
August 5, 2020
Model Name
55UHDX7XPRO
SNS40FB24CAF
Display Size
55 inch
40 inch
Screen Type
LED-IPS
LED
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
7XPRO
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
725mm x 120mm
898 x 220 x 540
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
ARM Cortex-A53
Graphic Processor
Mali-450MP3
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
App Store Type
Google Play store
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
RF Connectivity Input
Analog Audio Input
video features
Brightness
500
Contrast Ratio
View Angle
178
Refresh Rate (Hz)
60
remote control features
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
24
20 W
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)