Kodak 65 inch 4K LED Smart TV (65CA0101) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Kodak 65-inch 4K LED Smart TV (65CA0101)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Dimensions
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
general
Brand
Kodak
Samsung
Model
65-inch 4K LED Smart TV (65CA0101)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Release date
March 1, 2020
Model Name
65CA0101
43E490
Display Size
65 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
CA series
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
1024x768
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
Operating System
Android
RAM
1.75GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
audio features
Speaker Output RMS
30W
20 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Weight (without stand)
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (with stand)
18.2 kg
Stand Type
Square
power features
Power Consumption
115 W, 0.3 W (Standby)