Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
vs
LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LSA5VP5M)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
890.0 mm x 280.0 mm x 216.0 mm
Power Consumption
729.22 W
general
Brand
Samsung
LG
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LSA5VP5M)
Model Name
AR50F24D1XH
LSA5VP5M
Type
Capacity
2 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
6300 W
3500.0 W
Compressor
Variable Speed
Dual Rotary
Refrigerant
R-32
R-410A
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
890.0 mm x 280.0 mm x 216.0 mm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
10.0 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
715.0 mm x 495.0 mm x 230.0 mm
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
26.0 kg
performance features
ISEER
4.2 W/W
3.72 W/W
Panel Display
Turbo Mode
power features
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
Power Consumption
729.22 W
Other Power Features
Ocean Black,Low refrigerant detection, Monsoon Comfort,Self Digonostics
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
Auto Air Swing
Air Flow Direction
2 way