LG 1 Ton 5 Star Dual Inverter Split AC (LS Q12CNZD) vs Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4)
LG 1 Ton 5 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q12CNZD)
vs
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 220 - 240 V, 50 Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
571.99 W
Dimensions
83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm
800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
general
Brand
LG
Daikin
Model
1 Ton 5 Star Dual Inverter Split AC (LS-Q12CNZD)
1.5 Ton 3 Star Split AC (FTL50TV16W4)
Model Name
LS-Q12CNZD
FTL50TV16W4
Type
Capacity
1 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2020
Colours
White
White
Cooling and Heating
No
Cooling Capacity
3470 W
5200.0 W
Compressor
Dual Rotary
Rotary
Refrigerant
R32
R-32
Operating Modes
4 Modes (100%, 80%, 60% & 40%), Himalaya Cooling
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm
800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
Indoor Unit Weight
9 kg
16.0 Kg
Outdoor W x H x D
71.5 cm x 49.5 cm x 23 cm
765.0 mm x 550.0 mm x 285.0 mm
Outdoor Unit Weight
24.5 kg
51.0 Kg
Other Dimensions
Breaker Size: 15 A
performance features
Indoor Temperature Indicator
Cooling Coverage Area
120 Sqft sq ft
Turbo Mode
Indoor Noise Level
High - 39.0 dB, Low - 29.0 dB
Panel Display
ISEER
3.25 W/W
power features
Power Requirement
AC 220 - 240 V, 50 Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
571.99 W
Other Power Features
Power Consumption Rated: 1425 W
body and design features
Evaporator Fin Type
Condenser Fin Type
Ocean Black Fin
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way