Compare LG 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (GL D201ASED)
Compare Mitashi 46 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (MSD050RF100)
key specs
Refrigerator TypeTop Freezer Refrigerator-
Capacity190 L46 L
Compressor TypeSmart Inverter CompressorReciprocatory
Defrosting TypeDirect CoolDirect Cool
Door TypeSingle DoorSingle Door
Power Consumption-60 W
general
BrandLGMitashi
Model NameGL D201ASEDMSD050RF100
Capacity190 L46 L
ColoursScarlet EuphoriaSilver
Number of Doors11
Star Rating3 Star2 Star
CoolpadNoNo
Toughened GlassYesNo
Built-in StabilizerYesNo
Dimensions (mm)127.70 x 53.40 x 0.0049.30 x 47.40 x 0.00
Depth65 cm44.6 cm
Weight36 kg15.00 kg
power features
Power RequirementAC 230V, 50HzAC 220 - 240 V, 50 Hz
Other Power FeaturesWorks Without StabilizerRated Current: 0.6 A