LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43UJ752T) vs Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7470)
LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43UJ752T)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7470)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
WebOS
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
general
Brand
LG
Samsung
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43UJ752T)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7470)
Model Name
43UJ752T
43NU7470
Display Size
43 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
Ultra HD
Series 7
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital Decoder, DTS Decoder
Speaker Output RMS
20 W
Speaker Type
2 Channel
power features
Power Consumption
110 W, 0.3 W (Standby)