LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) vs LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T) comparison
| key specs |
| Display | 65.00-inch | 55.00-inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| Dimensions | - | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| general |
| Brand | LG | LG |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) | 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T) |
| Model Name | 65UB950T | 55EG960T |
| Display Size | 65 inch | 55 inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Color | Black | Black |
| 3D | Yes | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | - | Yes |
| Launch Year | - | 2015 |
| Resolution (pixels) | - | 3840x2160 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Headphone Jack | Yes | 1 Side |
| Digital Audio Output | Yes | 1 Rear |
| Composite In (Audio Video Cable) | 1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio) | - |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2.1ch Speaker System | 2 |
| Speaker Type | 3 way 5 speakers | - |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder | Dolby Digital Decoder |
| Surround Sound | Yes | Ultra Surround |
| Speaker Output RMS | 35W | 20 W |
| power features |
| Power Consumption | 0.3 W | 0.3 W (Standby) |
| video features |
| Picture Engine | True 4K Engine, Triple XD Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:09 | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | - | 240 |
| remote control features |
| RF Capable | Yes | Yes |
| smart tv features |
| Operating System | Android | - |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Weight (without stand) | - | 15.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1225.3 mm x 759.7 mm x 212.9 mm |