LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) vs Samsung 65 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (65Q7FN)
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
vs
Samsung 65 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (65Q7FN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
QLED
OS
Android
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
Dimensions
1446.1 mm x 827.9 mm x 46.9 mm
general
Brand
LG
Samsung
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
65 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (65Q7FN)
Model Name
65UB950T
65Q7FN
Display Size
65 inch
65 inch
Screen Type
LED
QLED
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Resolution Standard
Curve TV
No
Series
Q Series
Launch Year
2018
Resolution (pixels)
3840x2160
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
Digital Audio Output
Component In (RGB Cable)
1 (Rear) x Component In (Y,Pb,Pr + Audio)
Composite In (Audio Video Cable)
1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio)
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2.1ch Speaker System
4
Speaker Type
3 way 5 speakers
Sound Technology
Dolby Digital Decoder, DTS Decoder
Surround Sound
Speaker Output RMS
35W
40 W
power features
Power Consumption
0.3 W
215 W, 0.5 W (Standby)
video features
Picture Engine
True 4K Engine, Triple XD Engine
Aspect Ratio
16:09
Contrast Ratio
Q Contrast Static
Refresh Rate (Hz)
200
remote control features
RF Capable
Touch Remote
smart tv features
Operating System
Android
Tizen
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1446.1 mm x 827.9 mm x 46.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1446.1 mm x 913.4 mm x 353.5 mm