LG 83 inch C2 evo 4K Smart OLED TV vs LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A PT)
LG 83-inch C2 evo 4K Smart OLED TV
vs
LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A-PT)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Screen Type
OLED
LED
Dimensions
1851 x 1062 x 55.3
556 x 345.2 x 53.1
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
OS
WebOS
Smart TV
Yes
Display
24.00-inch
general
Brand
LG
LG
Model
83-inch C2 evo 4K Smart OLED TV
24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A-PT)
Release date
May 24, 2022
Model Name
OLED83C2PSA
24LK454A-PT
Screen Type
OLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
Smart TV
Yes
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
Display Size
24 inch
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1851 x 1062 x 55.3
556 x 345.2 x 53.1
Weight (without stand)
32.3
3.2Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1851 x 1092 x 279
556 x 376.5 x 130.5
Weight (with stand)
41.6
3.3Kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Ethernet (RJ45)
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
1
RF Connectivity Input (No. of Ports)
2
Headphone Jack
Composite In (Audio Video Cable)
Composite In (CVBS + Audio) 1
audio features
Number of Speakers
2
2.0Ch Speaker
Speaker Type
Down Firing
Sound Technology
Dolby Atmos
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
20
10W
smart tv features
Processor
α9 Gen5 AI Processor 4K
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Operating System
WebOS
remote control features
Smart Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10,Dolby Vision,HLG
Aspect Ratio
16:09
power features
Power Consumption
0.3W