Lloyd 32 Inch LED HD Ready TV (GL32H0B0ZS) vs Toshiba 24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
Lloyd 32 Inch LED HD Ready TV (GL32H0B0ZS)
vs
Toshiba 24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
614 mm x 437 mm x 87 mm
general
Brand
Lloyd
Toshiba
Model
32 Inch LED HD Ready TV (GL32H0B0ZS)
24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
Model Name
GL32H0B0ZS
24PB1
Display Size
32 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Launch Year
2014
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Analog Audio Input
Yes
PC D-sub
Yes
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1
video features
Brightness
220 cd/mA2
Contrast Ratio
10000000:1 (Dynamic)
20000:1 (Dynamic)
View Angle
176(H) degree
Refresh Rate (Hz)
60
Aspect Ratio
16:09
audio features
Number of Speakers
2.0 Ch Speaker
Sound Technology
Dolby Digital
Speaker Output RMS
6 W
20 W
power features
Power Consumption
36 W, 1 W (Standby)
dimensions
Width x Height x Depth (with stand)
557 mm x 381 mm x 160 mm
614 mm x 483 mm x 195 mm
Weight (with stand)
Net Weight: 5.05 kg
5.1 kg
Width x Height x Depth (without stand)
614 mm x 437 mm x 87 mm