Lloyd 50 Inch LED Full HD TV (L50FLS) vs Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Lloyd 50 Inch LED Full HD TV (L50FLS)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Dimensions
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
OS
Tizen
general
Brand
Lloyd
Samsung
Model
50 Inch LED Full HD TV (L50FLS)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Model Name
L50FLS
43NU7100
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Launch Year
2015
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
3D
Curve TV
Series
Series 7
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
PC Audio In
1
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
video features
Brightness
300 cd/mA2
View Angle
178H/128V degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
Contrast Enhancer Static
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
110 W, 0.5 W (Standby)
110 W, 0.5 W (Standby)
dimensions
Width x Height x Depth (with stand)
1118.8 mm x 698 mm x 245 mm
970.2 mm x 636.3 mm x 210.3 mm
Weight (with stand)
Net Weight: 15.6 Kg
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm