| key specs |
| Display | 65.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1460mm x 847mm x 76mm | 968 mm x 643 mm x 70 mm |
| Resolution Standard | 4K | Full-HD |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | No |
| general |
| Brand | MarQ by Flipkart | Sony |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Dolby 65HSUHD) | 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W950D) |
| Model Name | 65HSUHD | KDL-43W950D |
| Display Size | 65 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | No |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2018 | 2016 |
| Series | - | Bravia |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1460mm x 847mm x 76mm | 968 mm x 643 mm x 70 mm |
| Weight (without stand) | 19.6kg | 13.9 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1460mm x 916mm x 311mm | 968 mm x 574 mm x 200 mm |
| Weight (with stand) | 20.2kg | 15.4 kg |
| Stand Type | Wall Mount and Desktop Stand | - |
| smart tv features |
| Number of Cores | dual-core | - |
| RAM | 2GB | - |
| Storage Capacity | 4GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | No | - |
| Operating System | Android | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| App Store Type | Vewd | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 4 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| NFC Support | No | - |
| PC Audio In | No | - |
| PC D-sub | No | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| RF Connectivity Input | 1 | 1 (Bottom) |
| Component In (RGB Cable) | No | Component Video Y / Pb / Pr Input: 1 Rear / Hybrid |
| Composite In (Audio Video Cable) | No | - |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Audio Out | - | 1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output |
| video features |
| Brightness | 350 nits | - |
| Contrast Ratio | 4000:01:00 (Static) | - |
| Picture in Picture (PIP) | No | Yes |
| View Angle | 176 Degree | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes | - |
| Aspect Ratio | 16:09 | 16:09 |
| Supported Video Formats | MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, RM, RMVB | - |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | - |
| Picture Engine | - | X - Reality Pro |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Box Speaker | Two Way Speaker |
| Surround Sound | Yes | - |
| Speaker Output RMS | 30W | 30 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA, M4A, AAC, MP2, PCM, MPEG | - |
| remote control features |
| Touch Remote | No | No |
| Smart Remote | No | - |
| RF Capable | No | Yes |
| Battery Type | AAA | AAA |
| power features |
| Power Consumption | 165W, 0.5W (Standby) | 111 W, 0.5 W (Standby) |