Metz 55 inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A) vs Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65NU8000)
Metz 55-inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A)
vs
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65NU8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
65.00-inch
Screen Type
OLED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1446.3 mm x 833.8 mm x 54.9 mm
general
Brand
Metz
Samsung
Model
55-inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65NU8000)
Release date
September 3, 2019
Model Name
M55S9A
65NU8000
Display Size
55 inch
65 inch
Screen Type
OLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2019
Color
Black
Series
Series 8
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
2.5GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android TV 8.0
Operating System
Android
Tizen
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
audio features
Speaker Output RMS
20W
40 W
Number of Speakers
2
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1446.3 mm x 833.8 mm x 54.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1446.3 mm x 910.1 mm x 349.8 mm
power features
Power Consumption
190 W, 0.5 W (Standby)