Micromax 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Micromax 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
109.2cm x 66.5cm x 25.8cm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Micromax
Sansui
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name
49TA7000UHD
SNX50FH24X
Display Size
49 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2018
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
109.2cm x 66.5cm x 25.8cm
Width x Height x Depth (with stand)
109.2cm x 72.8cm x 26.3cm
Stand Type
Metal
smart tv features
Number of Cores
dual-core
Processor
Quadcore
RAM
2.5GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n/ac; 2.4G+5G
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
NFC Support
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
350 nits
Contrast Ratio
4000:01:00 (Static)
Picture in Picture (PIP)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
MPEG
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box Type
Sound Technology
Class D Amplifier with Digital Signal Processing (DSB)
Surround Sound
Speaker Output RMS
30W
20 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Remote Charger
power features
Power Consumption
130W, 0.5W (Standby)
125 W, 0.5 W (Standby)