Motorola Revou 43 Inch Ultra HD TV vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Motorola Revou 43-Inch Ultra HD TV
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Screen Type
LED
general
Brand
Motorola
Samsung
Model
Revou 43-Inch Ultra HD TV
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Release date
October 9, 2020
Model Name
UA32H4100
Display Size
43 inch
32 inch
Resolution (pixels)
3840x2160
1366x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Screen Type
LED
3D
Curve TV
Launch Year
2018
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
CA53
Graphic Processor
Mali-G52
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
Operating System Present
Android 10
Operating System
Android
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Surround Sound
DTS Studio Sound
Speaker Output RMS
24 Watt
10 W
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
connectivity features
Wi-Fi Type
Dual Band (2.4GHz, 5GHz)
Built In Wi-Fi
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Analog Audio Input
dimensions
Stand Type
Spacematic Stand
Stand Features
Metal Wire Finish
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)