Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Onida 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
general
Brand
Onida
Samsung
Model
32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN)
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Model Name
LEO32AFWIN
32ES6200
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
connectivity features
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built-in Wi-Fi
Yes
Yes
Analog Audio Input
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
video features
Contrast Ratio
3000000:1 (Dynamic)
Picture Engine
SRVe
Picture in Picture (PIP)
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
6.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Weight (with stand)
7.4 kg
Stand Type
Quad
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
SRS TheaterSound HD
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
46 W, 0.3 W (Standby)