Oppo Smart TV K9 55 inch vs LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75UM7600PTA)
Oppo Smart TV K9 55-inch
vs
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75UM7600PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Oppo Smart TV K9 55-inch
key specs
Display
55.00-inch
75.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1226.2x715.7x75.2
169.3cm x 97.8cm x 8.88cm
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
OS
WebOS
general
Brand
Oppo
LG
Model
Smart TV K9 55-inch
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75UM7600PTA)
Release date
May 6, 2021
Model Name
Smart TV K9 55-inch
75UM7600PTA
Display Size
55 inch
75 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
K9 Series
Launch Year
2021
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1226.2x715.7x75.2
169.3cm x 97.8cm x 8.88cm
Weight (without stand)
11.8
Width x Height x Depth (with stand)
1226.2x771.2x244.3
169.3cm x 105.3cm x 37.7cm
Weight (with stand)
12
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
MediaTek MT9652
Graphic Processor
G52 MC1
RAM
2GB
1.5GB
Storage Capacity
16GB
4GB
Operating System Present
ColorOS TV2.0
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System
WebOS
App Store Type
LG Content Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
2.4GHz, 5GHz
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
video features
Brightness
300
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,HDR10+,HLG
Aspect Ratio
16:09
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
30W
20W
remote control features
Voice Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Battery Type
AAA
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)