| Model | 55-inch 4K HDR LED Android TV (55PUT8215/94) | 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490) | ||
| Model Name | 55PUT8215/94 | 43E490 | ||
| Display Size | 55 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | LED | Plasma | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1024x768 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | HD-Ready | ||
| 3D | No | - | ||
| Smart TV | Yes | No | ||
| Curve TV | No | - | ||
| Series | 8200 Series | - | ||
| Launch Year | 2021 | - | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1227mm x 719mm x 87mm | 1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm | ||
| Weight (without stand) | 11.8 | 14.2 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm | ||
| Weight (with stand) | - | 18.2 kg | ||
| Stand Type | - | Square | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Storage Capacity | 16GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 9 | - | ||
| Operating System | Android | - | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | - | ||
| No of USB Port | 2 | 1 | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Wi-Fi Type | - | Built-in Wi-Fi | ||
| Built In Wi-Fi | - | Yes | ||
| Ethernet (RJ45) | - | 1 | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 | ||
| Component In (RGB Cable) | - | 1 | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Voice Remote | Yes | - | ||
| audio features | ||||
| Speaker Output RMS | 16W | 20 W | ||
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos | - | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| Speaker Type | - | Down Firing and Full Range | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse | ||
| Surround Sound | - | SRS TheatreSound HD | ||
| video features | ||||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | - | ||
| HDR Support | HDR10,HDR10+,Dolby Vision,HLG | - | ||
| Picture in Picture (PIP) | - | Yes | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | - | 115 W, 0.3 W (Standby) | ||