Redmi 50 inch Smart LED TV X50 vs Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Redmi 50-inch Smart LED TV X50
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Redmi 50-inch Smart LED TV X50
key specs
Display
50.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Dimensions
898 x 220 x 540
general
Brand
Redmi
Sansui
Model
50-inch Smart LED TV X50
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Release date
March 1, 2021
Model Name
Redmi Smart TV X50
SNS40FB24CAF
Display Size
50 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
Ultra-HD
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
X Series
Launch Year
2021
Color
Black
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Mediatek (Cortex A55)
Graphic Processor
Mali G52 MP2
RAM
2GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 10
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Headphone Jack
Analog Audio Input
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
30W
20 W
Supported Audio Formats
Dolby Audio, DTS Virtual:X, Dolby Atmos (pass-through)
Number of Speakers
2
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10+,Dolby Vision,HLG
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
898 x 220 x 540
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)