Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D1NH)
vs
Samsung 1.5 Ton 3 Star Split AC (MAX AR18KC3JDMC)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D1NH)
1.5 Ton 3 Star Split AC (MAX AR18KC3JDMC)
Model Name
AR50F19D1NH
MAX AR18KC3JDMC
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
Compressor
Variable Speed
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Quiet Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
Outdoor Unit Weight
29.5 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Cooling Coverage Area
180 sq ft
Turbo Mode
ISEER
5.15 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Operating Current
5.8 A
body and design features
Stepped Louvers
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction