Samsung 23 Inch LED HD Ready TV (UA23H4003) vs SVL 20 Inch LED HD Ready TV (TV 2002)
Samsung 23 Inch LED HD Ready TV (UA23H4003)
vs
SVL 20 Inch LED HD Ready TV (TV-2002)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
23.00-inch
20.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
570 mm x 380 mm x 80 mm
general
Brand
Samsung
SVL
Model
23 Inch LED HD Ready TV (UA23H4003)
20 Inch LED HD Ready TV (TV-2002)
Model Name
UA23H4003
TV-2002
Display Size
23 inch
20 inch
Screen Type
3D
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Color
Black
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
Yes
Headphone Jack
Digital Audio Output
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Component In (RGB Cable): 1, Component/Y Pb (Cb ) Pr (Cr ): 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS
10 W
20 W
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
RF Capable
video features
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
1000000:1 (Dynamic) (Static)
Refresh Rate (Hz)
60
Brightness
350 nits
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
570 mm x 380 mm x 80 mm
Weight (without stand)
3.5 kg
Width x Height x Depth (with stand)
570 mm x 405 mm x 80 mm
Weight (with stand)
4.75 kg
Stand Type
Tabletop Mount
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Garmin Forerunner 70, Forerunner 170 Unveiled; India Launch Timeline Confirmed
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch