Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA)
32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Model Name
SKW40FH18XA
32DC32E
Display Size
40 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Yes
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
Ethernet (RJ45)
RS232C(In) thru stereo jack, RJ45
audio features
Supported Audio Formats
NA
Number of Speakers
1
Speaker Output RMS
10 W
video features
Supported Video Formats
NA
Brightness
330 nit
Contrast Ratio
5000:1 (Typical)
View Angle
178/178 Deg (H/V)
power features
Power Consumption
* Max[W/h] : 77
* Typical[W/h] : (W/W)50, (US)28, (KR)60
* BTU(Max) : 262.57
* Sleep mode : less than 0.5W