| key specs |
| Display | 55.00-inch | 32.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution Standard | 4K | Full-HD |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | No |
| Dimensions | - | 721.4 mm x 465.1 mm x 78.0 mm |
| general |
| Brand | Kodak | Samsung |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDX7XPROBL) | 32 Inch LED Full HD TV (32K5100) |
| Release date | December 14, 2021 | - |
| Model Name | 55UHDX7XPROBL | 32K5100 |
| Display Size | 55 inch | 32 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | No |
| Curve TV | No | No |
| Series | 7XPRO | - |
| Launch Year | 2021 | 2016 |
| video features |
| Contrast Ratio (Dynamic) (:1) | 5000 | - |
| Brightness | 500 | - |
| View Angle | 178 | 178 degree |
| Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 |
| Supported Video Formats | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF | - |
| HDR Support | HDR10+ | - |
| Contrast Ratio | - | Mega Contrast Dynamic |
| Picture Engine | - | HyperReal |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| Processor | Quad Core A53 CPU | - |
| RAM | 2GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Operating System Present | Yes | - |
| Operating System | Android | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| App Store Type | Google Play | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 1 |
| Wi-Fi Type | 802.11a/b/g/n/ac | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | No |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| NFC Support | No | - |
| PC Audio In | No | - |
| Headphone Jack | Yes | - |
| RF Connectivity Input | - | RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0 |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y / Pb / Pr: 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Box Type | 2 Channel Full Range Speaker and Tweeter |
| Speaker Output RMS | 40W | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, MPEG1/2/2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA | - |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| remote control features |
| Touch Remote | No | No |
| Smart Remote | Yes | - |
| RF Capable | Yes | - |
| Battery Type | AAA | AAA |
| power features |
| Power Consumption | 240V, 0.5W (Standby) | 75 W, 0.3 W (Standby) |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 721.4 mm x 465.1 mm x 78.0 mm |
| Weight (without stand) | - | 5.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 721.4 mm x 519.1 mm x 183.0 mm |