Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (DC40E)
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (DC40E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
40 Inch LED Full HD TV (DC40E)
Model Name
UA32T4410AKLXL
DC40E
Display Size
32 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
55
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
Weight (without stand)
4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
127.0 mm x 150.5 mm x 74.1 mm
Weight (with stand)
4 kg
Stand Type
Mini ARC
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
Single Band (2.4 GHz)
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Headphone Jack
Ethernet (RJ45)
RS232C(In) thru stereo jack, RJ45
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2CH
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Surround Sound
Sound Output (RMS)
Speaker Output RMS
20 W
10 W + 10 W
Supported Audio Formats
Mp3_audio, Wma
remote control features
Battery Type
AAA
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
video features
Brightness
350 nit
Contrast Ratio
5000:1 (Typical)
View Angle
178/178 Deg (H/V)
power features
Power Consumption
* Max[W/h] : 121
* Typical[W/h] : (W/W)75, (US)36, (KR)86
* BTU(Max) : 412.61
* Sleep mode : less than 0.5W