Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X) vs Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Dimensions
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
OS
Tizen
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Model Name
SNX50FH24X
43NU7100
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
3D
Series
Series 7
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
125 W, 0.5 W (Standby)
110 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
Contrast Enhancer Static
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
Width x Height x Depth (with stand)
970.2 mm x 636.3 mm x 210.3 mm