| Model | 78 Inch LED Full HD TV (55K6300) | 47 Inch LED Full HD TV (47LB6700) |
| Model Name | 55K6300 | 47LB6700 |
| Display Size | 78 inch | 47 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Grey | Black |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | Yes | - |
| Launch Year | 2016 | 2014 |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1240 mm x 722.7 mm x 98 mm | - |
| Weight (without stand) | 15.4 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1240 mm x 788.6 mm x 293 mm | - |
| Weight (with stand) | 17.1 kg | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Headphone Jack | - | 1 (Rear) |
| Digital Audio Output | - | 1 (Rear) |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | 2.0 Channel Down Firing + Bass Reflex | - |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, DTS Codec | DTS Decoder, Dolby Digital Decoder |
| Speaker Output RMS | 20 W | 24 W |
| power features |
| Power Consumption | 120 W, 0.3 W (Standby) | 0.3 W (Standby) |