Sansui 32 Inch LED HD Ready TV (SRT 32HH) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Sansui 32 Inch LED HD Ready TV (SRT-32HH)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
4K
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
OS
WebOS
general
Brand
Sansui
LG
Model
32 Inch LED HD Ready TV (SRT-32HH)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Model Name
SRT-32HH
49UK7500PTA
Display Size
32 inch
49 inch
Screen Type
Color
Black
Silver
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
4K
Resolution (pixels)
1366x768
3840x2160
Curve TV
Launch Year
2018
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
video features
Contrast Ratio
75000:1 (Static)
Supported Video Formats
mpeg
Refresh Rate (Hz)
120
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
14.5 kg
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
smart tv features
Operating System
WebOS
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch