Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA) vs Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED 5012)
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA)
vs
Intex 50 Inch LED Full HD TV (LED-5012)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
570 x 90 x 90 mm
general
Brand
Sansui
Intex
Model
40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH18XA)
50 Inch LED Full HD TV (LED-5012)
Model Name
SKW40FH18XA
LED-5012
Display Size
40 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Resolution Standard
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Supported Audio Formats
NA
video features
Supported Video Formats
NA
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
570 x 90 x 90 mm
Width x Height x Depth (with stand)
570 x 170 x 170 mm