Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
898 x 220 x 540
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Model Name
SNS40FB24CAF
32DC32E
Display Size
40 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
898 x 220 x 540
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
Yes
Ethernet (RJ45)
RS232C(In) thru stereo jack, RJ45
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
10 W
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)
* Max[W/h] : 77
* Typical[W/h] : (W/W)50, (US)28, (KR)60
* BTU(Max) : 262.57
* Sleep mode : less than 0.5W
remote control features
Touch Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
60
Brightness
330 nit
Contrast Ratio
5000:1 (Typical)
View Angle
178/178 Deg (H/V)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch