Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
898 x 220 x 540
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
general
Brand
Sansui
Sansui
Model
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name
SNS40FB24CAF
SNX50FH24X
Display Size
40 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
898 x 220 x 540
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)
125 W, 0.5 W (Standby)